Ką tai reiškia

Dar prieš kelis dešimtmečius laikoma egzotika, meditacija pamažu tapo neatsiejama  gyvenimo dalimi. Internete įvedę paiešką pagal žodį meditation, gautume virš 300 000 000 rezultatų. Apie meditaciją parašyta daugybė knygų. Įvairios religinės tradicijos, sektos ir mokyklos, nuo šamanų iki krikščionių, arba budistų ir šiaip pavieniai mokytojai siūlo savo meditacijos versijas. Siūloma medituoti su mantromis, maldomis, šokiais, dainavimais, psichodelinėmis medžiagomis, ir t.t. Priežastys, dėl kurių verta pradėti ir tikslai, iki kurių norima nueiti, skamba įvairiai, priklausomai nuo aiškinančiojo religinių, kultūrinių ir kitokių ypatybių. Žvelgiant į šią įvirovę, norisi apčiuopti esmę, “bendrą vardiklį”.

Tai kas yra meditacija? Ką vadiname šiuo žodžiu? Ką turime omenyje, sakydami spalvų meditacija, garsų meditacija, skonio, šokio, vyno, judesio, pojūčių ir begalė kitų meditacijų? Šiuo žodžiu vadiname maksimalų susitelkimą ties kažkokiu dalyku, natūraliai kylantį iš didelio susidomėjimo, noro, meilės tam dalykui. Aukščiausią dėmesingumo, jautrumo laipsnį kažkam (savo mintims, jausmams, kūnui, kitam žmogui, gamtai, reiškiniui, daiktui) irgi vadiname meditacija.  Vadiname taip situaciją, kai dėmesys tarsi susilieja, tampa vienu su tuo, į ką yra nukreiptas ir žmogus  patiria save nesuvaržytu įprasto asmeninio santykio “rėmais”. Per žodžius šis patyrimas apibūdinamas “pailsėjau nuo savęs”, arba “nustojau save kontroliuoti”, ar “pabuvau geresne savęs versija”.

Nežiūrint meditacijos lyg ir “nuvainikavimo” iš dvasinių praktikų karalienės iki streso mažinimo, emocijų suvaldymo, intelekto aštrinimo, sveikatos stiprinimo, santykių, miego pagerinimo, arba tiesiog poilsio priemonės, šiuolaikiniame gyvenime (bent kalbos lygmeniu), jos faktinė vieta yra išskirtinė. Vos prieš kelis dešimtmečius anuometinių misionierių ir entuziastų atvežtas egzotinis dalykas  nepastebimai ir palyginti greitai užėmė aukščiausią “reitingą” mūsų protuose. Šiais laikais kad ir  nepraktikuodami, kalbos lygmeny suprantame, kad aukščiausias dėmesingumo, meilės laipsnis kažkam vadinamas meditacija.

Meditacijos kursai Vilniuje

Gruodžio 17 - 19 dienomis

Artimiausi įvykiai

Share on facebook
Facebook